Porady

 

DANE W CV KOMENTARZ
Dane personalne/osobowe  
Imię i nazwisko Wpisujemy pełne imię i nazwisko.
Data urodzenia/wiek W kwestii wieku występuje dużo kontrowersji pisać czy nie pisać aby nie zostać dyskryminowanym na tym tle, jednakże z mojego doświadczenia wynika, ze jeżeli nie ma podanej daty urodzenia czy też samego wieku rekruter próbuje dojść do tego faktu po datach zakończenia studiów.
Adres zamieszkania Podać należy adres zamieszkania, a nie zameldowania. Pracodawca musi wiedzieć, że kandydat mieszka niedaleko od miejsca pracy, a nie w sąsiednim województwie.
Telefon stacjonarny/komórkowy Podać należy numer telefonu najchętniej komórkowy pod którym jesteśmy dostępni.
Adres e-mail Adres email jest też poniekąd naszą wizytówką. Wpisujmy adres który składa się z naszego imienia i nazwiska, taki wydaje się być najbardziej profesjonalny.
Edukacja  
Studia podyplomowe/Studia magisterskie/licencjackie/Liceum Nasze wykształcenie układajmy w kolejności od ostatniego do najwcześniejszego etapu edukacji. Jeżeli pisałaś pracę licencjacką bądź magisterską na temat, który wiąże się ze stanowiskiem na które aplikujesz podkreśl to. Jeżeli kierunek Twojej edukacji jest zbieżny z Twoim doświadczeniem również to podkreśl.
Doświadczenie zawodoweObecna praca/Wcześniejsze miejsca pracy/Praktyki/staże Podanie nazwy pracodawcy i stanowiska to za mało. Takie informacje niewiele powiedzą pracodawcy o Twoim doświadczeniu. Bardzo ważne jest podanie pełnego okresu zatrudnienia ograniczając się jednak do miesiąca i roku. Informacje na temat zatrudnienia wpisuj w odwrotnej kolejności chronologicznej, zaczynając od najbardziej aktualnych i tego, co miało miejsce ostatnio. Wymieniając nazwy stanowiska, miejsca zatrudnienia nie zapomnij o zakresie obowiązków. Nie rozpisuj się zbytnio, napisz tylko o tych najbardziej istotnych, pod kątem stanowiska, na które aplikujesz.  Przy wyższych stanowiskach sugeruję wpisać największe osiągnięcia. To podkreśla kluczowe kompetencje oraz wskazuje ich przełożenie na biznes.
Działalność dodatkowa Wpisz wszelkie kluby czy stowarzyszenia w których działasz. Raczej skup się na organizacjach biznesowych bądź akcjach wolontariackich, które dużo o Tobie powiedzą potencjalnemu Pracodawcy.
Języki obce Wspominając o językach obcych należy podać stopień ich znajomości. Jeśli napiszesz, że biegle posługujesz się językiem, a w rzeczywistości masz problem w zrozumieniu rozmówcy i sformułowaniu kilku zdań, narażasz się na nienajlepszy odbiór ze strony rekrutera oraz niskie notowania w kwestii zdobycia wymarzonej posady. Nie bądź też przesadnie skromny.
Inne umiejętności Jeśli piszesz o umiejętności obsługi komputera, wymień programy, które znasz i z którymi pracowałaś. Jeżeli posiadasz prawo jazdy czy inne umiejętności, którymi warto się pochwalić z czysto zawodowych pobudek wpisz je.
Przebyte szkolenia  Wpisz wszelkie szkolenia, które mają związek ze stanowiskiem na które aplikujesz. Pamiętaj, ze rekruterów interesuje co jest tu i teraz oraz co pomogło Ci w osiągnięciu tego co już masz. Nie wypisuj wszystkich kursów z ostatnich 10 lat.
Zainteresowania Nie każdy je wpisuje w cv i coraz rzadziej pracodawcy o to pytają jednakże warto przemyśleć ten temat i wpisać oryginalne hobby czy pasje. Jeżeli jest nią taniec to napisz jaki. Jeżeli są to szkolenia z rozwoju osobistego napisz który kierunek Cię interesuje. Rekruter może zrozumieć, ze to wszystkie szkolenia, które Ciebie rozwijają w znaczeniu psychologicznym jak i twardym.

WAŻNE KWESTIE:

Zdjęcie

Jeśli decydujesz się umieścić zdjęcie w swoim CV musi ono być profesjonalne. Niekoniecznie musi być to zdjęcie z dowodu osobistego, ale pamiętaj, że musisz na nim wyglądać schludnie i pogodnie, tło nie może być za ciemne. Zachęcam do skorzystania z sesji fotograficznych, które pomagają wybrać to właściwe zdjęcie do naszego cv.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Kandydaci często zapominają o tej formułce. Każde CV musi być opatrzone klauzulą ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Zgodnie z przepisami prawa bez zgody kandydata, pracodawca nie ma prawa przetwarzać danych osobowych i może z tak błahego powodu odrzucić Twoją aplikację już na wstępie.

Błędy

Zanim wyślesz CV do pracodawcy, sprawdź, czy nie ma w nim błędów i literówek. Warto poprosić znajomego, aby sprawdził gotowy dokument. To szczególnie ważne, gdy piszesz CV po angielsku.